Dzień Czystego Powietrza był parę dni temu.Z tego powodu powinno się nabrać nieco refleksji odnoszących się do dużego problemu, pojawiającego się w okręgu całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla wielu ludzi naprawdę niezwykle niszczycielski. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy niemalże każdego dnia, mają niewątpliwie związek z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto regularnie nauczać czym jest zatrucie powietrza lub też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. W głównej mierze należy mieć pojęcie, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Około połowę smogu w naszym kraju generujemy sami w domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zlikwidujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Co więcej, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że problem ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 najpierw pojawiła się w obszarach o niebywale wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog niewątliwie należy również być świadomym tego, co w zasadzie jest decydującą przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych specyfikacji jest nieopisanie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz